21. okt 2014

Saa 1x5 a2!

Varstu Keskkooli õpilaste mõtted viisaka käitumise nädalal. 


Viisakas käitumine võrdub üksteise austamisega. Kui tahad, et sind austataks, siis pead ise ka sama tegema. Viisakas olla on väga lihtne, kui oskad hinnata  inimesi ja nende eripära. Kui oled alati viisakas, saab sellest sinu elustiil.

Minu jaoks on viisakas jätta oma käitumisega teistele hea mulje ja muuta nende tuju rõõmsamaks.
Viisakas käitumine on sõbralikkus teiste vastu. Kui sa teretad, ütled head aega ja käitud kombekalt, siis oled ilmselt päris viisakas.

Viisakas on hoolida teistest ka peale enda!

Viisakus on see, kui ei räägita teise inimese jutule vahele. Kõnelema peaksid kõik lapsed ja täiskasvanud igal juhul korrektses emakeeles. Viisakas on  enda järel õppimiskoht korda teha. Viisakus võib olla kõige lihtsam asi nagu vestluskaaslasele silma vaatamine.

Viisakus saab alguse kodunt. Nagu öeldakse, laps on kodu peegel. Soovitus vanematele, pole vaja laste nähes ebaviisakate tegevustega silma paista!

Minu arvates paljud ei mõista, mida tähendab käitumine. Minul on selle jaoks lihtne definitsioon. Käitumine on üksteisega arvestamine. Teise inimese mõistmine.

Viisakusele mõeldes ei ole raske kasutada väljendeid „Palun“, „Aitäh“, Tere“, „Nägemist“. Paljud aga ei kasuta, mis teeb meele mõruks.

Täna (esmaspäeval) kultuurhommikult tulles olid väikesed poisid uksi lahti hoidmas. See oli väga armas. Tavaliselt, kui kogunemiselt tulen, tõmmatakse nina ees uks kinni ja naerdakse selle peale. Tundub, et viisakusenädal on paljusid mõjutanud ja see teeb südame soojaks.

Mulle meeldib olla viisakas ja ka see, et minu sõbrad on viisakad. Kool on heade inimeste koht.

Olen käinud paljudes koolides ja näinud väga erinevaid õhkkondi. Usun, et koolis on kõige olulisem õhkkond, kuid selle muutmine pole kerge. Vaadates enamhinnatud koole, näiteks Tallinna Prantsuse Lütseumi, võime küsida, mis teeb need koolid eriliseks. Kas TPLi minnakse prantsuse keele ja kultuurilise suuna pärast? Kindlasti ka nende, kuid peamiselt loeb siiski õhkkond. Reprod koridorides. Vanamoodsad õpetajad. Koolivormis algklassiõpilased ja stiilselt riietuvad õpilased. Kui see kõik mõnes koolis päevapealt sisse viia, siis õhkkond ei muutu. Õhkkond kujuneb ise, seda saab vaid kõrvalt mõjutada.