6. okt 2013

Lood sügisest


Suvi sai väga kiiresti läbi ja uksest astus sisse sügis. Nii kahju, et suvi läbi sai, aga sellepärast on hea, et algas kool.

Matkasime 2. klassiga lennuväljale.
 Mängisime lennukeid ja sõime natuke maiustusi.
Kui õhtul magama läksin, magasin nii sügavalt, et ei
kuulnud mitte midagi.
(Jutt Armin, pilt Anti)

 
Sügisel on igal pool lehed ja kõik on nii värviline. Saab mängida lehesõda ja hullata lehtedes. See on vastik, et sügisel saab alati nohu ja köha.

Sügis on külm ja niiske aeg. Karu , siil ja ussid hakkavad end talveunne sättima. Linnud lendavad lõunamaale.

Sügisel võetakse üles kartuleid ja porgandeid ning korjatakse õunu ja marju. Sügiseti on inimestel palju tööd ja lastel on palju õppimist.

Märkamatult jõuavad kätte esimesed öökülmad ning rebivad puudelt viimasedki lehed. Porilompidesse ilmuvad härmatiskihid. Ja siis on märkamatult kätte jõudnud talv.

Stella Männiste, 4. kl


Sügis algab tegelikult meil kalendri järgi 22. septembril. Minu jaoks 1. septembril koos kooli algusega. Arvan, et see on nii paljude laste jaoks.

Kooli algust ootan ma väga. Teistega on huvitav jälle üle pika aja kokku saada ja midagi koos ette võtta. Mulle meeldib uut klassi alustada. Siis saab palju uusi kooliasju. Päris tore on õpikutele ja vihikutele ilusaid pabereid ümber panna.

Mõne  aja pärast tüütab see aastaaeg ära. Siis tundub, et aastaaegadel pole eriti vahet. Kogu aeg on omad kohustused ja vaba aega pole eriti kunagi. Iga päev peab jälle vara üles ärkama. Nii on see igal aastaajal.

Sügis lõpeb tegelikult alles detsembris, kui tema asemele tuleb talv. Kuigi ka talv algab sageli palju varem. Ma arvan, et praegu on ilm täiesti sügise moodi. Vahel paistab päike, mõnikord sajab vihma, puud on värvilised. Selline sügis võiks kauem kesta.

Marika Adson, 5. klass


Sügis on vahva ja väga värviline. Riietuda tuleb soojalt, sest sügis on külm ja tuuline, võib kergesti haigeks jääda.

Sügisel tuleb väga palju tööd teha:  kartuleid võtta, mahla teha, marjal käia ja seenel ka. Siis veel tehakse kurke ja marju purkidesse.

Sügis on väga lahe, sest siis saab puulehti püüda, kui lehed langevad. Lehesõda on paljude lemmikmäng.

Mulle meeldib, kui kool algab, sest siis näeb jälle sõpru ja õpetajaid. Esimene koolipäev meeldib minule ja mu sõpradele väga, sest suvi läbi ei näe ju üksteist. Aga samas me jälle ei oota esimest koolipäeva, sest teame, et tuleb õppimine ja siis ei saa enam lulli lüüa. Kui suvel oli  kõigil ükskõik, millal voodisse saab, siis praegu käiakse nuiaga taga: „Kas saad voodisse või ei saa, homme on koolipäev!“

Laura Baranov, 4 kl


22. septembri hilisõhtul algas kalendri järgi sügis. Koos sügise saabumisega saabusid ka sügisesed ilmad. Hakkas vihma sadama, temperatuur langes, tuul on jahe, taevas hall ja tumedate pilvedega. Pilved on nii madalal, et torka või näpp sisse.

Sügis on talvevarude varumise aeg, et talv mureta üle elada. Sel aastal oli nii ilus ja hea suvi, et kasvas kõik, mis kasvama pandi. Ainukesed, mida ei ole, on seened metsas. Nende jaoks oli liiga kuiv.

Meil on oma talvevarud ära varutud. On keedetud ja külmutatud moose ja marju. Tehtud igasuguseid muid hoidiseid. Mulle meeldivad marineeritud kurgid ja külmikust võetud mustikad kõige rohkem.

Sel aasta on palju õunu. Tegime palju õunamahla. Vanaema lubas veel õunu kuivatada. Neid meeldib mul talveõhtutel krõbistada. Osa õunu on sellised, mis tuleb seisma panna- need on praegu veel õunapuu otsas.

Meie perel on kombeks kevadel talvepuud õue riita panna, et ära kuivaksid. Sügisel veame puud kuuri. Vedasime neid nüüd ja panime riita. See oli minu jaoks tore töö. Vanaisa lubas mul traktorit juhtida.

Sügisel on veel üks suur töö. Kui lehed puudelt maha langenud, tuleb need kokku riisuda ja ära vedada. Aga sellegi poolest on sügis ilus värviline aastaaeg. Loodan, et ta toob veel ilusaid ja sooje ilmu.

Kristo Juul, 5. klassKätte on jõudnud sügis. Puude lehed on muutunud värviliseks. Loodus on üldse kirjum. Kurb on see, et jääb vähe aega lustimiseks ja tuleb tegelda rohkem õppimisega.         

Teisest küljest on kool täitsa vahva, sest  seal on palju toredaid tunde ja saab üle pika aja sõpradega kokku.
Peale kooli tuleb ka põllutöid teha, näiteks vilja koristada ning talivilja külvata. Aiast koristatakse  porgandeid, kartuleid, peete, kapsaid, kaalikaid ja muid juur- ja köögivilju. Kui saak saab koristatud, tuleb aiamaa läbi künda. Hea oleks enne kündmist väetis maha panna. Meil kasutatakse  kodus põllu väetamiseks looduslikke väetisi: puude lehti, niidetud muru, turvast, tuhka ja loomasõnnikut.         
 Natuke õppimist ja tööd - see ongi minu sügis.
Reinar Vissel, 5. klass   
   
     
Sügis on värviline nagu minu kirjand. 

Kool algas ja mulle meeldib koolis käia, sest näeb sõpru. Mulle meeldivad ka tunnid. Eesti keele tund on huvitav, sest seal saab jutustada, lugeda, joonistada ja mõelda näidendeid. Mulle meeldib ka matemaatika tund ja kõige rohkem meeldib mulle orienteeruda kehalise tunnis.

Sügisel algab muusikakool, õpin teises klassis viiulit. Seal saab hindeid nagu tavakoolis. Mulle meeldib muusikakool väga, eriti kontserdid. 

Sügise tunneb ära selle järgi, et ilmad muutuvad külmemaks ja vihmasemaks. Linnud lendavad lõunamaale ja puude alla tekivad värvilised vaibad

Sügis on minu jaoks huvitav ja kirju. 

Alice Saluorg, 4. klass