24. veebr 2016

Digitaalne jalajälg ja privaatsus

Iga päev jätame internetti kasutades maha digitaalseid jalajälgi. Isegi kui me sellest aru ei saa.

Kõigepealt, mis on digitaalne jalajälg? Kas on mõeldud midagi seoses arvuti peale astumisega? Digitaalne jalajälg on foto, postitus su „seinal“ ja kõik, mis sa arvutisse või nutiseadmesse sisestad.

Minu arvates on enamus inimesi liialt kindlad oma netiprivaatsuses, eriti just sõnumite osas. Hiljuti juhtusin lugema artiklit pealkirjaga „Kui suur privaatsus on tegelikult Facebook`i kasutajatel?“ ja see avas mu silmad. Tuleb välja, et ükski sõnum, mille sõbrale saadad, ei pruugi jääda teie kahe vahele. Samuti, kui laed alla sotsiaalmeedia rakenduse, on sellel automaatselt juurdepääs kõigile andmetele su seadmes. Seda lugedes tekkis kohe hinge kõhe tunne ja väike tahtmine oma konto internetist eemaldada.

Põhjus, miks tekib sotsiaalmeedia lehekülgedele järjest rohkem kasutajaid, on suures osas teadmatus. Igaüks peaks kasvõi oma sõbrale rääkima võimalikest ohtudest ja nendest hoidumisest. Tänapäeva kiire tehnoloogia arengu tõttu võib laps teada rohkem kui vanemad ja sõbra sõna maksta enam kui näiteks õpetaja oma.

Jah, internetis varitseb palju ohte. Ma ei arva, et peaksime  sellepärast  kohe kõik arvutid ja telefonid aknast välja viskama. Tähtis on see, et teame, millised on ohud ja et oskaksime endast maha jätta positiivse ning ohutu digitaalse jalajälje.

Marika, 7. kl